11 LUTEGO - ŚWIATOWY DZIEN CHOREGO

W Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu odbyła się Msza Święta poświęcona osobom chorym. W modlitwie uczestniczyli również  przedstawiciele służb zdrowia oraz wolontariusze Caritas Diecezji Toruńskiej, wręczający wszystkim obrazki upamiętniające święto chorych.

Wyjątkowo w tym roku, wolontariuszami zostały również dziewczyny z Ukrainy, które przybyły do Polski w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie.

 

Mszy świętej przewodniczył dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej - ks. prał. Daniel Adamowicz, natomiast homilię wygłosił proboszcz parafii Św. Józefa , o. Wojciech Zagrodzki.

 

Chorym został udzielony sakrament namaszczenia, a na zakończenie Eucharystii odbyła się modlitwa przy Najświętszym Sakramencie , z którym o. Zagrodzki przeszedł pośród chorych.

 

W tym roku Caritas diecezjalne po raz kolejny zorganizują spotkania wigilijne dla ubogich, bezdomnych, samotnych. Przygotowane zostaną stoły z poczęstunkiem, a także paczki świąteczne.

Idea akcji od lat pozostaje niezmienna – chodzi o to, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany. Jest to szczególnie ważne w okresie Bożego Narodzenia, świąt kojarzących się z ciepłem rodzinnego domu, obecnością najbliższych, prezentami, zastawionym stołem, ale także gotowością do dzielenia się z potrzebującymi.

Znów razem

Wigilie Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

— W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie podczas zasiadanej wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! — mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Będzie też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, w domach pomocy i wielu innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

Bezinteresowny dar

Do tak ogromnego przedsięwzięcia potrzeba rąk do pracy, dlatego w organizację wigilijnej wieczerzy oraz pakowanie i rozdawanie paczek zaangażuje się ponad 2000 wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas. Wigilijne dania przygotują jadłodajnie Caritas. Wolontariuszy różni wiek, miejsce zamieszkania, życiowe doświadczenie, a łączy chęć niesienia potrzebującym.

— Zaangażowanie w wolontariat pozwala mi dawać nie oczekując niczego w zamian. Angażuję się w wolontariat, żeby pomagać, żeby móc spotkać się z drugim człowiekiem. To olbrzymia radość, kiedy mogę zaradzić i udzielić konkretnej pomocy. Uśmiech i radość drugiego człowieka są bezcenne — mówi Krystyna z Parafialnego Zespołu Caritas w Opatówku.

Kluczowe wsparcie

Do przygotowania wszystkich wigilijnych dań zostaną wykorzystane m.in. 2 tony kapusty kiszonej, 4,5 tony smażonego karpia i 5 tys. litrów czerwonego barszczu. Gotowe potrawy staną na obrusach o łącznej długości 7 tys. metrów!

Produkty o wartości ponad 0,5 mln zł, z których, zostaną przygotowane wieczerze, dostarczy właściciel marki Selgros Cash & Carry, który od początku wspiera ogólnopolską Wigilię Caritas.

— Ogromnie cieszymy się, że w tym roku wracamy do spotkań przy wspólnym, wigilijnym stole. Z dumą współpracujemy z Caritas od niemal 20 lat, a partnerem strategicznym Wigilii Caritas jesteśmy już od 10 lat. Pomagamy w organizacji wydarzenia, dostarczając produkty potrzebne do przygotowania tradycyjnych wigilijnych potraw i świątecznych paczek. Na co dzień zaopatrujemy restauracje, hotele, punkty zbiorowego żywienia i sklepy w artykuły niezbędne do prowadzenia działalności. Jesteśmy otwarci na niesienie pomocy tym, którzy potrzebują wsparcia i życzliwości w tym wyjątkowym dniu — mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet i Selgros Cash & Carry.

Idea wydarzenia pochodzi z Poznania, gdzie od szesnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i jest organizowana również w innych miastach Polski.

W wielu diecezjach odbywają się także wigilie dla różnych grup podopiecznych Caritas. Caritas Polska w tym roku organizuje tradycyjnie wigilię dla seniorów i po raz pierwszy wigilię dla podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, wśród których są przede wszystkim przybysze z Ukrainy.

To nie pierwszy raz kiedy to Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wyciąga do nas pomocną dłoń. 

To dla Caritas Diecezji Toruńskiej szansa, aby przed świętami Bożego Narodzenia móc przekazać paczki żywnościowe najuboższym oraz potrzebującym uchodźcom z Ukrainy.

W dniu dzisiejszym do magazynu centralnego Caritas w Przysieku doszło do przekazania darów o wartości 150 000 zł. Są to artykuły spożywcze pierwszej potrzeby: cukier, wyroby zbożowe, konserwy, warzywa czy owoce - wymienia ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.

Dzięki towarowi, pomoc trafi do 160 uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszym ośrodku w Przysieku i do około 10 tysięcy innych potrzebujących w naszym regionie. 

Caritas Diecezji Toruńskiej jeszcze przed świętami zamierza przekazać już dwudziesty transport z darami. Wśród artykułów, które wywiezione zostaną za wschodnią granicę, będą także piece typu koza.

Ta pomoc jest możliwa dzięki firmom z którymi współpracujemy od wielu lat: Krajowa Grupa Spożywcza, CPP Nestle-Pacific, Bonduelle Polska, Selgros, ale także mieszkańcom naszej diecezji wspierających nas setkami tysięcy złotych darowizn.

Czyńmy wspólnie dobro! Razem możemy naprawdę wiele!

 

29 listopada zainaugurowana została 29. akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pozyskane dzięki
niej środki będą, jak co roku, przeznaczone na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą. Akcji
towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas
diecezjalnych w Rusinowicach, to jedna z najstarszych akcji Caritas. Połączone jest z
rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem
polskiej Wigilii. Znakiem obecności Chrystusa oraz naszej solidarności z potrzebującymi. W tym roku
Caritas przygotowała 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach.
— Wierzę, że mimo trudnej sytuacji, która dotyka nas wszystkich, również i w tym roku przygotujemy
swoje serca na przyjęcie Chrystusa, a wraz z Nim także każdego, kto potrzebuje pomocy —
powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.


Dla dzieci polskich i ukraińskich
— Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią finansowanie działań dla najuboższych dzieci
organizowane w parafiach oraz diecezjach. To m.in. zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku,
posiłków, a także zajęć edukacyjnych w świetlicach oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu —
mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

— Jednym z założeń tegorocznego wypoczynku organizowanego przez Caritas była integracja dzieci
ukraińskich z dziećmi polskimi. Mając na uwadze traumatyczne przeżycia, jakich doświadczyli nasi
najmłodsi ukraińscy goście, przeprowadzono specjalne warsztaty wspierające w zakresie edukacji,
zdrowia psychicznego, sprawności fizycznej i szeroko rozumianej profilaktyki — dodaje Małgorzata
Jarosz-Jarszewska.
Środki z akcji wspierają również program stypendialny Skrzydła. W związku z kryzysem związanym z
wojną za naszą wschodnią granicą do programu zostały włączone również dzieci ukraińskie uczące się
w polskich szkołach.

Jak wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom?
 Odbierając Świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas
 Wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)
 Dokonując płatności online lub wypełniając przelew – dane stronie caritas.pl/swieca

 

 

 

 

 

JESTEM WIDOCZNY, JESTEM BEZPIECZNY - 14 EDYCJA

 

To już 14 rok, kiedy akcja pt.: Jestem widoczny, jestem bezpieczny” została przeprowadzona w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku w dniach 19-23.09.2022.

Akcja skierowana jest do najmłodszych dzieci, które zaczęły swoją drogę edukacyjną w Przedszkolach i Szkołach Podstawowych czyli przede wszystkim do dzieci w klasach 0-3.

W tym roku w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku wiedzę o poruszaniu się ruchu drogowym oraz o zachowaniu bezpieczeństwa w przypadku pożaru zaczerpnęło ok 500 dzieci.

Do zajęć zgłosiło się, aż 9 różnych szkół, które przyjeżdżały do ośrodka z całej diecezji, a także z diecezji sąsiednich.

Zajęcia prowadzone były przez funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz przedstawiciela Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.

Każdy uczestnik otrzymał kamizelki i opaski odblaskowe, które zakupione zostały ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a także gadżety i słodkie upominki przygotowane przez Caritas Diecezji Toruńskiej

Bardzo dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu, Komendantom służb mundurowych, dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, funkcjonariuszom służb mundurowych oraz opiekunom klas, za chęć oraz zaangażowanie w coroczną akcję Caritas Diecezji Toruńskiej.

To dzięki zaangażowaniu, akcja cieszy się popularnością, a my co roku mamy chęć ją realizować.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

kuj.jpg

 

DZIENNY DOM POBYTU DLA SENIORA

 

Toruńskie Centrum Caritas w 2022 roku, zgodnie z umową  Nr DDPS.1.2022 zawartą w dniu 1 lipca 2022 roku, realizuje program „Prowadzenie ośrodka wsparcia w formie dziennego domu pomocy społecznej dla co najmniej 38 osób wymagających częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych” dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń, którego adresatami są seniorzy, którzy  ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w   zaspokajaniu potrzeb życiowych.

 

             Celem zadania publicznego jest zapewnienie usług  opiekuńczych świadczonych

w ośrodku wsparcia, który jest realizowany poprzez zapewnienie uczestnikom wszystkich rodzajów terapii zajęciowej (socjoterapia, ergoterapia, arteterapia), dostępu do szeroko pojętej rehabilitacji, terapii ruchem, zajęć rekreacyjno-sportowych. Beneficjenci będą brać udział

w różnorodnych treningach społecznych, co pozwoli na rozwój osobisty i zdobycie nowych umiejętności. Dzięki kontaktom z innymi placówkami zakładamy większe uwrażliwienie

i rozwój zachowań  prospołecznych.

 

Miejsce realizacji zadania:

Miejscem realizacji powyższego zadania jest Dzienny Dom pobytu dla Seniora, ul. Szosa Bydgoska 1a, 87-100 Toruń.

 

Grupa docelowa:

Dom świadczy usługi dla 38 osób wymagających częściowej  opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych ( art. 51 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej).Osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające wsparcia czy samotne znajdą tu profesjonalną pomoc  i zaspokoją potrzebę integracji.

Placówka funkcjonuje przez 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) od 7.30 do 15.30.

 

Opis działań:

 Placówka, swoimi działaniami uczy, rozwija i podtrzymuje umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Jak   najdłuższe funkcjonowanie w dobrej formie psychofizycznej osób w wieku senioralnym jest realizowane    poprzez  treningi: stolarski, hortikuloterapia, dziewiarstwo i hafciarstwo, rysunek, malarstwo, zdobnictwo i dekoratorstwo, muzykoterapia, teatroterapia i filmoterapia, trening higieniczny

i dbałości o wygląd zewnętrzny, trening kulinarny, trening budżetowy, trening umiejętności społecznych, ludoterapia, terapia ruchem i rekreacja.

Program realizowany jest w terminie od 01.07.2022 do 30.06.2023.

kuj7.jpg

Link do miejskiego serwisu informacyjnego: www.torun.pl 

bieżące nasze działania są przedstawiane w formie fotograficznej

na stronie Facebook. 

 

Zapraszamy!

Bydgoszcz - największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Pięknieje z sezonu na sezon, dlatego nie mogliśmy przejść obok bogatej historii oraz pięknych zabytków obojetnie.

Piątek spędzony na poznawaniu kultury:

-Wyspa Młyńska

-Brda

-Stary Rynek

To częśc wycieczki po Bydgoszczy, którą miała okazję poznać grupa. Przewodnik oprowadzając dzieci realizował punkty -  krok po kroku, kończąc na Pierogarni pod Aniołami, w której zjedli pyszny obiad. 

Atrakcji tego dnia nie było mało!

Jura Park - kilka godzin aktywnego spędzenia czasu. Spacerowanie, place zabaw, kino, a także dinozaury:)

To było coś!

Co nas czeka w kolejnym dniu?:) Zobaczymy!

 

PROJEKT FINANSOWANY JEST ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

 

W kolejnym dniu aktywności grupa wyruszyła pieczo na Barbarkę.

Park linowy wywołał wśród uczestników dużą adrenalinę, ale nie poddali się! Dali radę! :)

Trasa linowa zakończyła się ogniskiem, gdzie każdy przygotował sobie posiłek według uznania. Każdy został swoim kucharzem!

Osada Leśna na Barbarce zorganizowała nam fajne zajęcia ekologiczne, a po dniu pełnym wrażeń grupa zdecydowała się na zajęcia sportowe na terenie ośrodka w Przysieku.

Piłka nożna, siatkówka - takie sporty królowały na naszym boisku.

Dzieci zadowolone, a my jeszcze bardziej! :)

 

PROJEKT FINANSOWANY JEST ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

 

Przy wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogliśmy aktywnie spędzić czas w kolejnym dniu.

Obozowicze mogli dzisiaj spędzić połowę dnia na świeżym powietrzu uczestnicząc w spływie kajakowym w Tleniu.

Wszyscy szczęśliwie dopłynęli do brzegu, gdzie czekało przygotowane ognisko i  (jak na obóz przystało)  każdy upiekł sobie kiełbaski :)

Aby w pełni spożytkować wspólny czas, razem z dzieciakami stawiliśmy czoła i uczestniczyliśmy w zajęciach Zumby, które poprowadziła świetna instruktorka Pani Iwona Trojanowska-Kopacz.

 

PROJEKT FINANSOWANY JEST ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

 

 

 

 --

Do Ośrodka Szkoleniowego Caritas w Przysieku, przyjechała grupa dzieci, młodzieży, a także już pełnoletnich uczestników z Wilna wraz z proboszczem ks. Wojciechem Górlickim.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy przygotować fajny plan 7-dniowego obozu oraz ugościć ich w naszych progach.

Już pierwszego dnia napięty plan wszedł w życie i grupa zwiedzała z przewodnikiem nasze miasto Toruń, poznawała tajniki działania Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży, spływała brzegiem Wisły, a także uczestniczyła w wieczornym seansie w Planetarium.

Dziękujemy serdecznie Panu Grzegorzowi Borkowi, który włączył się w pomoc w przygotowaniu zajęć dla grupy.

W programie dla każdego coś dobrego!

Pogoda absolutnie nie krzyżuje nam planów - oby tak dalej!

 

PROJEKT FINANSOWANY JEST ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

 

 

Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała dziś 10ty samochód z pomocą humanitarną.

Nie spoczywamy na laurach, chcemy pomagać naszym sąsiadom!

Dziś przekazaliśmy kolejne podstawowe produkty żywieniowe (33 palety), które trafią do najbardziej potrzebujących osób na terenie Ukrainy. Przy wsparciu darczyńców tj.: Bonduelle, Nestle Pacific, Krajowa Spółka Cukrowa, Motyl, możemy wspomóc osoby walczące na wschodzie o wolność.

 

Serdecznie dziękujemy za każdą pomoc w którą włączają się osoby oraz firmy.

To dzięki Waszej pomocy możemy przygotować transport, który choć w częsci może pomóc w potrzebie!

 

Działajmy!

W dniu dzisiejszym przekazaliśmy kolejny transport z pomocą humanitarną.

To już 9 samochód, który za pośrednictwem Caritas Diecezji Toruńskiej trafił na Ukrainę.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym za zorganizowanie zbiórek produktów spożywczych, które prowadzone były przy parafiach w diecezji toruńskiej.

Każdy chętny mógł skorzystać z kartonu oraz listy zakupów, które dostarczone zostały przez Caritas do parafii. Poprzez jednostki Caritas kartony zostały dostarczone do magazynu centralnego Caritas diecezjalnej, skąd wyruszyły prosto do magazynu w Leżajsku, które za pośrednictwem Caritas Diecezji Przemyskiej dotrą do potrzebujących na Ukrainie.

Mąka, kasza, ryż, makarony, olej, mleko i środki chemiczne, to podstawowe produkty, których brakuje ludziom objętych stanem wojennym.

Staramy się prężnie działać i nie przestajemy myśleć o potrzebujących osobach.

Dziękujemy serdecznie za udzielaną pomoc, a zarazem zachęcamy do dalszych działań!

Liczymy na to, ze sytuacja na Ukrainie szybko się zakończy

 

Zachęcamy do obejrzenia wiadomości:

https://bydgoszcz.tvp.pl/623428/zblizenia

 

 

Rozpoczęła się kolejna edycja programu „Na codzienne zakupy” wspierającego osoby starsze, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. W jego ramach potrzebujący seniorzy otrzymują kartę na zakupy do Biedronki.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 20 proc. uczestników programu bywa głodna, bo nie stać ich na zakup żywności.  Karta na zakupy pozwala seniorom samodzielnie decydować, których produktów potrzebują najbardziej, a dzięki temu seniorzy mogą się lepiej się odżywiać.

Znacząca pomoc dla seniorów

Aż 87 proc. ankietowanych uczestników programu „Na codzienne zakupy” przyznało, że w sklepie musi zawsze wybierać najtańsze produkty spożywcze. Niewiele mniej, bo 84 proc., deklaruje, że ich dochody są zbyt niskie, by zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a ponad połowy badanych nie stać na kupno opału i zapłacenie rachunków*.

– Te liczby pokazują, że wśród polskich seniorów nie brakuje osób potrzebujących wsparcia. Trwająca wojna w Ukrainie i jej skutki ekonomiczne wpływają także na nich – zwraca uwagę Monika Figiel zajmująca się programami senioralnymi w Caritas Polska. – Dlatego bardzo nas cieszy, że możemy rozszerzyć kierowaną do nich pomoc w ramach programu realizowanego wspólnie z Fundacją Biedronki i przez nią finansowanego.

Misją Fundacji Biedronki jest pomoc seniorom. – Dla nas ważne jest, że docieramy do najbardziej potrzebujących osób starszych, dla których te 160 zł miesięcznie naprawdę stanowi znaczącą pomoc. Dzięki niej seniorzy kupują przede wszystkim lepsze, bardziej wartościowe jedzenie – nabiał,  mięso czy owoce. Pomoc w formie  karty jest ceniona za to, że daje możliwość wyboru, poczucie decyzyjności. To ważne dla nas wszystkich, bez względu na zasobność portfela – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Rośnie liczba beneficjentów

Program „Na codzienne zakupy” umożliwia jego uczestnikom – seniorom wytypowanym przez 43 diecezjalne Caritas – dokonywanie płatności za zakupy w sklepach sieci Biedronka za pomocą kart przedpłaconych. W obecnej, piątej już edycji programu, zakodowana na karcie kwota wynosi 160 zł miesięcznie – o 10 zł więcej niż rok wcześniej.

Od początku realizacji programu wzrasta liczba jego beneficjentów. W 2018 r. było to 5,3 tys. osób, a w bieżącym roku to już 11 tys. osób. Rośnie również wartość udzielanej pomocy – w obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż w rok temu. Więcej jest także wolontariuszy, który pomagają seniorom w ramach programu (w załatwieniu formalności, zrobieniu zakupów, itp.). Ich liczba wzrośnie w tym roku z trzech do czterech tysięcy. Kontakt z wolontariuszami jest dla seniorów ważny, szczególnie biorąc pod uwagę, że aż 40 proc. ankietowanych uczestników programu Caritas i Fundacji Biedronki widzi swoją rodzinę najwyżej kilka razy w roku. Samotność stanowi duży problem w tej grupie.

– W ramach działań towarzyszących programowi aktywizujemy seniorów i pomagających im wolontariuszy, zapraszamy ich do organizowania różnych międzypokoleniowych spotkań, warsztatów, wycieczek i pielgrzymek. To szczególnie ważne w popandemicznym czasie, po tym, gdy wielu seniorów doświadczyło zamknięcia i samotności – podkreśla Monika Figiel.

Program, który przynosi zmianę

Ważnym elementem programu są szkolenia dla liderów wolontariatu i wolontariuszy, m. in. na temat relacji z seniorami i zdrowia seniorów.

Przedstawicielka Caritas Polska zaznacza, że program rozwija się dzięki współpracy podmiotów, które traktują jego realizację jako długofalowe przedsięwzięcie.

– Mamy stabilnego i solidnego partnera w postaci Fundacji Biedronki. Mamy wspólnie coraz większe doświadczenie. Systematycznie badamy efekty naszych działań (we współpracy z  IPSOS) i dzięki temu rozwijamy świetny, bardzo potrzebny seniorom program, zmieniając ich codzienność – podsumowuje Monika Figiel.

Obecna edycja programu „Na codzienne zakupy” trwa przez 10 miesięcy. Z wydawanych w ramach programu kart jego uczestnicy mogą korzystać od kwietnia 2022 r. do stycznia 2023 r.

*Przytoczone dane pochodzą z badania Ocena realizacji projektu społecznego „Na codzienne zakupy”, IPSOS 2021. Badanie realizowane metodą wywiadów telefonicznych na próbie 1016 osób.

Paczki z Polski pomagają ofiarom wojny w Ukrainie

Uciekają ze swych domów z dziećmi i tym, co udało im się zabrać. Szukają bezpiecznego schronienia przed bombami i pociskami. Dzięki akcji Caritas „Paczka dla Ukrainy” docierają do nich najpotrzebniejsze produkty. Ukraińskie rodziny we własnym kraju rujnowanym i grabionym przez okupanta otrzymują wsparcie z Polski, które pomaga im przetrwać.

Ryż, makaron, mleko, papier toaletowy, jakieś soczki dla dzieci – normalnie idziesz po to do sklepu i nawet się nie zastanawiasz wrzucając potrzebne artykuły do koszyka. Ale gdy zbombardowane sklepy toną w morzu gruzów, a ty cieszysz się, że udało ci się uratować dzieci i siebie z piekła nalotów, ta szesnastokilogramowa paczka z podstawowymi produktami spożywczymi i higienicznymi jest, obok bezpiecznego dachu nad głową, bezcennym oparciem w trudnych chwilach.

Do ukraińskich miast i mniejszych miejscowości trafiło już ponad 30 tys. takich paczek. Dotarły m.in. do Kijowa i obwodu kijowskiego, Buczy, Winnicy, Iwano-Frankowska, Czernihowa i obwodu Czernihowskiego. Przygotowali je Polacy, mieszkający w takich samych miastach i wsiach jak te położone kilkaset kilometrów na wschód i właśnie równane z ziemią. Kupili produkty, włożyli do kartonów, zanieśli kartony do punktów Caritas lub swoich parafii, skąd po przebyciu długiej drogi ich dary trafiły do adresatów. Na przykład do Tani, która schronienie znalazła w Wyszogrodzie.

 

Ta pomoc to „Paczka dla Ukrainy” – przygotowana według instrukcji, zawierająca najpotrzebniejsze produkty spożywcze i higieniczne. Dzięki współpracy z Caritas-Spes działającą w Ukrainie, Caritas Polska i diecezjalne Caritas w naszym kraju mogą trafiać z pomocą do najbardziej potrzebujących za wschodnią granicą. A ci nie kryją wdzięczności.

– Chciałabym podziękować Caritas-Spes za pomoc, za paczkę z żywnością z Polski, a Polakom za to, że ratują nasze rodziny. Bardzo dziękuję za waszą służbę – podkreśla Luda z Wyszogrodu, która również musiała wraz z dziećmi ukrywać się przed bombami w piwnicy.

– Akcja, którą ogłosiliśmy, spotkała się z ogromnym odzewem. Paczki jadą do Ukrainy tysiącami i bardzo się cieszymy, że w ten sposób możemy zapewnić potrzebującym najpilniejszą pomoc. Zapraszam na stronę caritas.pl/paczkadlaukrainy, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o tym, jak przyłączyć się do tej inicjatywy – zachęca ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

POMOC HUMANITARNA - UKRAINA
 
Dziś kolejny transport wyruszył z pomocą na Ukrainę.
Z koordynacją ks. Dominika Fiszera - proboszcza parafii w Skadowsku na samochód przekazaliśmy 7 pełnych palet niezbędnego towaru.
Płatki, konserwy mięsne, konserwy warzywne, pampersy, a także zbiórki żywności przekazane przez parafian diecezji toruńskiej.
Potrzebny towar trafi do osób, którym brakuje podstawowych produktów.
Dzięki darczyńcom tj. #Nestle #Pacific #Toruń oraz #Bonduelle możemy zwiększyć swoje siły i wspólnie troszczyć się o dobro naszych sąsiadów.
 

W Niedzielę Miłosierdzia ( w tym roku przypadającym 24.04.2022r) biją serca w całej Polsce!

Nasze głownie bije dziś dla dzieci.

Wydarzeniem wiodącym stało się otwarcie OKNA ŻYCIA, które odbyło się 22.04.2022r. przy Toruńskim Centrum Caritas na ul. Szosa Bydgoska 1.

"JESZCZE BĘDZIE PIĘKNIE, MIMO WSZYSTKO.

TYLKO ZAŁÓŻ WYGODNE BUTY,

BO MASZ DO PRZEJŚCIA CAŁE ŻYCIE. "

JAN PAWEŁ II

Swoje "wygodne buty" dzieci założą w Oknie Życia, skąd trafią do rodzin adopcyjnych i zaznają szczęśliwe życie.

 

Okno Życia zostało przeniesione z toruńskiej Starówki (ul. Rabiańska), nad którym obowiązek przez 13 lat sprawowały siostry Elżbietanki. Od tego dnia pieczę obejmować będą Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej.

Będzie to dyskretne miejsce, bez kamer i turystów - wyjaśnił ks. biskup Wiesław Śmigiel.

 

Podczas otwarcia "Okna Życia" wstęgę przecięli: wiceprezydent Torunia Pan Paweł Gulewski, ordynariusz diecezji toruńskiej ks. biskup Wiesław Śmigiel, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr od Opatrzności Bożej - siostra Gracjana Zborała, proboszcz parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu - ks. Marek Rumiński oraz dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej - ks. Daniel Adamowicz.

 

 

DZIEŃ DOBRA - NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO - "MIEJSCE, KTÓRE JEST DOMEM"

 

Niedziela Bożego Miłosierdzia to niezwykły dzień, w którym akcentujemy, jak miłosierny dla nas jest Bóg Ojciec. Zanurzeni w Jego miłosierdziu, chcemy działać na rzecz drugiego człowieka. Chcemy otwierać się na siebie nawzajem, bo miłosierdzie Boże nie ma granic.

 

W całej Polsce zorganizowane zostaną pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wszelkie inne aktywności, które sprawią radość zarówno wolontariuszom, jak i tym, którzy na wydarzenie przyjdą i wezmą w nim udział. Pomocą służyć będą Karty Wydarzeń, które podpowiedzą, co i jak zorganizować. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie wydarzenia odbyły się w niedzielę.
Dopuszczamy
także możliwość zorganizowania wydarzeń w piątek i sobotę poprzedzajace Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Oprócz wydarzeń organizowanych przez zespoły z całej Polski, w kilkunastu diecezjach zorganizowane zostaną Wydarzenia Wiodące, czyli wydarzenie tworzone na większą skalę.

 

W Caritas Diecezji Toruńskiej przy pomocy wolontariuszy zostaną organizowane różne kiermasze, pikniki, występy oraz zbiórki pieniężne przy wybranych parafiach.

W zbiórkach uczestniczyć będą wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas.

Zebrane ofiary przeznaczone będą na wsparcie działania Świetlic Środowiskowych oraz Ognisk Wychowawczych dla dzieci w Caritas Diecezji Toruńskiej.

WŁĄCZMY WSZYSTKIE SERCA DO AKCJI !

 

 

Caritas Diecezji Toruńskiej nie spoczywa na laurach.

To już 3 tir, który w dniu dzisiejszym wyruszył z pomocą na Ukrainę.

Potrzeby nie maleją, a co rusz dostajemy informację o kolejnych zapotrzebowaniach.

Dziękujemy stałym darczyńcom tj. Bonduelle Polska, Nestle Pacific, którzy wspomogli towarem, którym mogliśmy wyposażyć transport.

Konserwy warzywne oraz mięsne, woda, płatki, mixy żywności ze zbiórek... wszystko to co potrzebne znalazło się na samochodzie.

 

Na dzień dzisiejszy w Ośrodku Szkoleniowym Caritas przebywa łącznie 88 osób, które również potrzebują pomocy.

Dzieci chodzą do szkoły w związku z czym potrzebują przyborów szkolnych (piórniki, kredki, pisaki, zeszyty, bielizna osobista, odzież i obuwie sportowe).

Dorośli zaś zgłaszają potrzeby na odzież tj. bieliznę, podkoszulki, skarperki, legginsy dla kobiet i t-shirty.

Zaznaczamy jednak, że zaprzestaliśmy przyjmowania odzieży używanej, w związku z tym prosimy, aby rzeczy były NOWE.

 

Dziękujemy za to, że społeczność nie przestaje pomagać.

Iskra w sercach nie gaśnie, wręcz przeciwnie... rozpala się!

 

Wspólny obiad, prezenty dla dzieci - tak dzisiaj Biskup diecezji toruńskiej przywitał gości zamieszkujących Ośrodek Szkoleniowy Caritas w Przysieku.

Specjalnie na tę okazję grupa Ukraińskich kobiet postanowiła przygotować ukraińskie specjały tj. pierogi i barszcz ukraiński.

Z pomocą w sprawie znalezienia pracy dołączył również dyrektor Powiatowego Urzętu Pracy w Toruniu, który udzielił również informacji na temat kursów nauki języka polskiego.

Ksiadz Biskup osobiście wręczył prezenty dla każdego dziecka i usiadł ze wszystkimi do stołu.

Dziękujemy serdecznie w imieniu wszystkich za obecność.

 

Darczyńcy

Partnerzy

© 2023 Caritas Diecezji Toruńskiej